Skip to content

47 Hobson St

Newark, NJ 07112

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2017

Property Information

Block3065
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
16%
Improvement Value:$142,800
84%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+2.0%
2024$6,304-0.2%
2023$6,314-1.7%
2022$6,426+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$111,770
DeedBook 5323, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1994