Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
520 Hawthorne Ave
Newark, NJ 07112
Last Sale Date
Oct 1, 2003
Property Information
Block3067
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$44,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2005 | $728 | +71.6% |
| 2004 | $424 | -0.0% |
| 2003 | $424 | +1.7% |
| 2001 | $417 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.