Skip to content

516-518 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Vacant Land

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block3067
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183-41.9%
2024$7,203-0.2%
2023$7,214-1.7%
2022$7,342+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 20230, Page 18471

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 20210, Page 37565Recorded3/26/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12165, Page 7668

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5002, Page 366