Skip to content

557 S 10th StNewark, NJ 07103

Built 2006
Public Property

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 20, 2011

Property Information

Block313
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,038
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
13%
Improvement Value:$220,500
87%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$8,696+4.0%
2017$8,365+6.7%
2016$7,839+5.0%
2015$7,465-40.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft5,038DeedBook 12298, Page 2721

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 12243, Page 2631

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6390, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6243, Page 664