Skip to content

559-561 S 10th StNewark, NJ 07103

Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block313
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$3,443+0.3%
2002$3,433+2.5%
2000$3,351+1.8%
1999$3,293+4.4%
Property History

No events match the selected filters.