Skip to content

581 S 10th StNewark, NJ 07103

Built 2004

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block313
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
14%
Improvement Value:$193,900
86%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+2.0%
2024$8,358-0.2%
2023$8,372-1.7%
2022$8,520+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft4,534DeedBook 20201, Page 2659

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 20180, Page 41718Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12149, Page 3730

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6337, Page 770

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6156, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$28,750
DeedBook 5972, Page 613