Skip to content

424 S 17th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block320
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,233
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
11%
Improvement Value:$245,700
89%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,534-8.0%
2024$11,452+10.7%
2023$10,343-1.7%
2022$10,526+48.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft5,233DeedBook 20210, Page 88796

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,489DeedBook 20180, Page 82783Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$108,675

From:

To:

Sq Ft3,489DeedBook 20170, Page 85711Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6170, Page 540

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5647, Page 814

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5345, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1920