Skip to content

19 James St

Newark, NJ 07102

Built 1872

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block32
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
21%
Improvement Value:$137,000
79%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+2.0%
2024$6,438-0.2%
2023$6,449-1.7%
2022$6,563+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft3,496DeedBook 20220, Page 95667

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 6366, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1872