Skip to content

25 James StNewark, NJ 07102

Built 1870
Public School

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 4, 2009

Property Information

Block32
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,108
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
52%
Improvement Value:$114,700
48%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$2,672+4.4%
1998$2,559+5.7%
1997$2,420+1.3%
1996$2,390+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,108DeedBook 12211, Page 1063

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5280, Page 541

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4643, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1870