Skip to content

23 James St

Newark, NJ 07102

Built 1867

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Apr 19, 1991

Property Information

Block32
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,051
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
22%
Improvement Value:$128,400
78%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,241+2.0%
2024$6,118-0.2%
2023$6,127-1.7%
2022$6,236+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft4,051DeedBook 5170, Page 687

Property Sale

Sale
$4,990
DeedBook 4484, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1867