Skip to content

56-62 E Peddie St

Newark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block3538
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+2.0%
2024$8,220-0.2%
2023$8,233-1.7%
2022$8,379+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,800,000

To:

DeedBook 20230, Page 58369

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5984, Page 8

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 5700, Page 559

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 5700, Page 559