Skip to content

52-54 E Peddie St

Newark, NJ 07114

Vacant Land

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block3538
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
DescriptionA.P.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$39,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,491+2.0%
2024$1,461-0.2%
2023$1,464-1.7%
2022$1,490+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,800,000

To:

DeedBook 20230, Page 58369

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 28517Recorded4/4/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5984, Page 8

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5700, Page 559