Skip to content

307-315 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 26, 2000

Property Information

Block3538
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,000
73%
Improvement Value:$99,400
27%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,010+2.0%
2024$13,734-0.2%
2023$13,756-1.7%
2022$13,999+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 5698, Page 366