Skip to content

314-316 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block3590
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,122
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,100
9%
Improvement Value:$172,900
91%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+2.0%
2024$7,083-0.2%
2023$7,095-1.7%
2022$7,220+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5416, Page 750

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5146, Page 340

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5102, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1910