Skip to content

300 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 1915

Last Sale Date
Oct 26, 2067

Property Information

Block3590
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,179
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
14%
Improvement Value:$150,500
86%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,390+2.1%
2024$6,259-0.2%
2023$6,270+2.2%
2022$6,135+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4256, Page 239

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft5,060DeedBook 20250, Page 65338

Property Built

Built

Year Built: 1915