Skip to content

310-312 Chadwick Ave

Newark, NJ 07112

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 24, 2020

Property Information

Block3590
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,654
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
6%
Improvement Value:$368,600
94%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$881+36.2%
2022$647+1.4%
2021$638+2.6%
2020$622+5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft3,654DeedBook 20210, Page 2266

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 20200, Page 12414Recorded2/3/2020