Skip to content

216 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Vacant Land

Last Sale Price
$26,592
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block3590
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage849
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$2,092-1.2%
1997$2,118+1.3%
1996$2,091+0.2%
1995$2,086+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,592

To:

Sq Ft849DeedBook 20240, Page 35632