Skip to content

823 Bergen St

Newark, NJ 07112

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Feb 14, 2023

Property Information

Block3590
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
6%
Improvement Value:$328,500
94%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$13,062+1513.7%
2022$809+1.0%
2021$801+1.8%
2020$787+3.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$502,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 20230, Page 23947

Property Sale

Sale
$529,000
Sq Ft2,128DeedBook 20210, Page 55030Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 20200, Page 17292Recorded2/14/2020

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 39096Recorded4/29/2019