Skip to content

266 Osborne Terr

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block3603
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,388
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
13%
Improvement Value:$195,700
87%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,576+2.0%
2024$8,407-0.2%
2023$8,420-1.7%
2022$8,569+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft5,159DeedBook 20180, Page 65338

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5290, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1922