Skip to content

126-128 Schuyler Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block3625
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF U.G.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,356
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,600
14%
Improvement Value:$179,500
86%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952+2.0%
2024$7,795-0.2%
2023$7,808-1.7%
2022$7,946+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft3,356DeedBook 6116, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1925