Skip to content

309 Renner Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$152,900
Last Sale Date
Dec 7, 2007

Property Information

Block3616
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,004
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
12%
Improvement Value:$203,600
88%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+2.0%
2024$8,615-0.2%
2023$8,629-1.7%
2022$8,782+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,900

To:

Sq Ft3,004DeedBook 12109, Page 9002

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6021, Page 375

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5628, Page 410

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5068, Page 769

Property Sale

Sale
$26,300
DeedBook 4493, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1922