Skip to content

162-164 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block3621
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,772
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
11%
Improvement Value:$197,500
89%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+2.0%
2024$8,272-0.2%
2023$8,286-1.7%
2022$8,432+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft4,772DeedBook 20230, Page 13804

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 6075, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1922