Skip to content

225-227 Lehigh AveNewark, NJ 07112

Church/Charitable

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 1995

Property Information

Block3628
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
10%
Improvement Value:$254,600
90%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$7,426+5.7%
1997$7,023+1.3%
1996$6,936+0.2%
1995$6,919+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,365
DeedBook 5196, Page 391

Property Sale

Sale
$192,700
DeedBook 5076, Page 565

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4669, Page 628