Skip to content

17-19 Shephard Ave

Newark, NJ 07112

Built 1907

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block3640
Lot86
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
11%
Improvement Value:$161,400
89%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+2.0%
2024$6,748-0.2%
2023$6,759-1.7%
2022$6,878+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft3,596DeedBook 20230, Page 76802

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4756, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1907