Skip to content

60-62 Lehigh AveNewark, NJ 07112

Built 1902

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block3644
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF 2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,497
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
11%
Improvement Value:$182,300
89%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789+2.0%
2024$7,635-0.2%
2023$7,647-1.7%
2022$7,782+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,497DeedBook 20240, Page 12715

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5440, Page 874

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5018, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1902