Skip to content

63-65 Stengel Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block3644
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF1U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
11%
Improvement Value:$177,300
89%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,598+12.3%
2024$6,766+25.7%
2023$5,384-1.7%
2022$5,480+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,904DeedBook 20210, Page 72049Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$11,510
DeedBook 4492, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1917