Skip to content

176-178 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block3665
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
16%
Improvement Value:$151,100
84%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+2.0%
2024$6,707-0.2%
2023$6,717-1.7%
2022$6,836+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,603DeedBook 20200, Page 702Recorded1/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1917