Skip to content

759-761 S 19th

Newark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 25, 2009

Property Information

Block367
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description2.5SF6UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage809
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$924-74.4%
2014$3,604+3.7%
2013$3,474+4.7%
2012$3,320+16.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft809DeedBook 12234, Page 6509