Skip to content

742 S 20th StNewark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block367
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$138,400
82%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+2.0%
2024$6,326-0.2%
2023$6,337-1.7%
2022$6,449+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 20230, Page 51233

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 6223, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5874, Page 723

Property Sale

Sale
$1,250
DeedBook 5052, Page 990