Skip to content

32-34 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block3684
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,629
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$140,000
80%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+2.0%
2024$8,060+38.2%
2023$5,833-1.7%
2022$5,936+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft2,629DeedBook 20211, Page 37602

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6200, Page 130

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5985, Page 722

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5759, Page 723

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5569, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1925