Skip to content

154-156 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Oct 31, 1983

Property Information

Block3697
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
28%
Improvement Value:$356,100
72%
Total Assessment$493,800

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$1,167+1.3%
1996$1,152+0.2%
1995$1,150+1.5%
1994$1,132+5.1%
Property History

No events match the selected filters.