Skip to content

162 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Church/Charitable

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 1995

Property Information

Block3697
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
6%
Improvement Value:$1,241,500
94%
Total Assessment$1,325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$21,822+3055.6%
1997$692+1.3%
1996$683+0.2%
1995$681+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,132
DeedBook 5196, Page 377

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5149, Page 60

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5129, Page 147