Skip to content

166-168 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Oct 31, 1983

Property Information

Block3697
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,300
8%
Improvement Value:$2,137,600
92%
Total Assessment$2,323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$2,031+1.3%
1996$2,006+0.2%
1995$2,001+1.5%
1994$1,971+5.1%
Property History

No events match the selected filters.