Skip to content

170-172 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Church/Charitable

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Sep 18, 1989

Property Information

Block3697
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,500
7%
Improvement Value:$2,510,100
93%
Total Assessment$2,685,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$1,513+1.3%
1996$1,494+0.2%
1995$1,490+1.5%
1994$1,468+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft1,118DeedBook 5098, Page 732