Skip to content

198-202 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block3697
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
9%
Improvement Value:$2,354,500
91%
Total Assessment$2,575,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$97,961+2.0%
2024$96,030-0.2%
2023$96,184-1.7%
2022$97,884+1.0%
Property History
Sales1