Skip to content

193-195 Weequahic AveNewark, NJ 07112

Vacant Land

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block3697
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,260+2.0%
2024$7,117+718.0%
2023$870-1.7%
2022$885+1.0%
Property History
Sales1