Skip to content

155 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 14, 2005

Property Information

Block3697
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,900
13%
Improvement Value:$118,700
87%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+2.0%
2024$5,092-0.2%
2023$5,101-1.7%
2022$5,191+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 6213, Page 638

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 5038, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1930