Skip to content

139-141 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1920
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block3697
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,089
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
12%
Improvement Value:$142,300
88%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$5,351+6.7%
2016$5,014+5.0%
2015$4,775+0.1%
2014$4,771+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,235
DeedBook 5394, Page 315

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4935, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1920