Skip to content

145-147 Hansbury Ave

Newark, NJ 07112

Built 1928

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block3703
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,278
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
12%
Improvement Value:$227,000
88%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+2.0%
2024$9,618-0.2%
2023$9,634-1.7%
2022$9,804+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft4,278DeedBook 20160, Page 37699

Property Built

Built

Year Built: 1928