Skip to content

191-193 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block3707
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,931
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
16%
Improvement Value:$152,400
84%
Total Assessment$182,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,937+2.0%
2024$6,800-0.2%
2023$6,811-1.7%
2022$6,931+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6180, Page 728

Property Sale

Sale
$32,721
DeedBook 4431, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1922