Skip to content

121 Maple Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2008

Property Information

Block3707
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,807
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$145,400
83%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+2.0%
2024$6,539-0.2%
2023$6,549-1.7%
2022$6,665+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$259,700
DeedBook 6137, Page 658

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6033, Page 725

Property Sale

Sale
$60,921
DeedBook 5816, Page 210

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5246, Page 257

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5182, Page 110

Property Sale

Sale
$27,411
DeedBook 4478, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1927