Skip to content

301-303 Weequahic Ave

Newark, NJ 07112

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2001

Property Information

Block3724
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,638
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
15%
Improvement Value:$104,900
85%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+2.0%
2024$4,600-0.2%
2023$4,608-1.7%
2022$4,689+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5118, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1940