Skip to content

245-247 Aldine StNewark, NJ 07112

Built 1931

Last Sale Price
$1,602,505
Last Sale Date
Feb 16, 1982

Property Information

Block3726
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,354
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,000
16%
Improvement Value:$154,100
84%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+2.0%
2024$6,826-0.2%
2023$6,837-1.7%
2022$6,958+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,602,505

To:

Sq Ft3,354DeedBook 4745, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1931