Skip to content

241-243 Aldine StNewark, NJ 07112

Built 1932

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block3726
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
13%
Improvement Value:$172,400
87%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+2.0%
2024$7,389-0.2%
2023$7,401-1.7%
2022$7,532+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000

To:

Sq Ft2,750DeedBook 6017, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1932