Skip to content

360 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1940

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Aug 1, 2007

Property Information

Block3737
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
17%
Improvement Value:$133,800
83%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,134+2.0%
2024$6,013-0.2%
2023$6,023-1.7%
2022$6,129+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 12082, Page 1615

Property Built

Built

Year Built: 1940