Skip to content

14 Melrose AveNewark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 15, 2008

Property Information

Block4046
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
17%
Improvement Value:$94,100
83%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,294+2.0%
2024$4,209-0.2%
2023$4,216-1.7%
2022$4,290+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 12160, Page 6675

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4925, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1910