Skip to content

269 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1935

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block4051
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,542
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
14%
Improvement Value:$117,500
86%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+2.0%
2024$5,092-0.2%
2023$5,101-1.7%
2022$5,191+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft3,542DeedBook 20250, Page 49767

Property Built

Built

Year Built: 1935