Skip to content

67 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block4061
Lot112
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,210
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
11%
Improvement Value:$132,300
89%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+2.0%
2024$5,551-0.2%
2023$5,560-1.7%
2022$5,658+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft4,210DeedBook 20220, Page 79029

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,416DeedBook 20220, Page 67983Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6050, Page 95

Property Sale

Sale
$189,265
DeedBook 5964, Page 916

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5872, Page 290

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5629, Page 454

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5381, Page 280

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5151, Page 353

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4957, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1900