Skip to content

944 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block4065
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage429
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,200
56%
Improvement Value:$76,800
44%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,617+2.0%
2024$6,487-0.2%
2023$6,497-1.7%
2022$6,612-14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft429DeedBook 20240, Page 23797

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 12155, Page 9622

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5718, Page 885