Skip to content

952 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 5, 2018

Property Information

Block4065
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
80%
Improvement Value:$16,800
20%
Total Assessment$84,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,206+2.0%
2024$3,143-0.2%
2023$3,148-1.7%
2022$3,203+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 20180, Page 31080

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6018, Page 812